Seznamte se s tituly Velkého knižního čtvrtka

Již od čtvrtka 14. března 2019 naleznete na pultech knihkupectví největší knižní hity letošní jarní sezóny, které vyšly v rámci akce Velký knižní čtvrtek. Na stránkách této události jsou kromě anotací a ohlasů k jednotlivým titulům zveřejněna i data a místa setkání s některými autory. Na těchto akcích bude možné koupit tyto knihy za zvýhodněné ceny.

V následujícím článku naleznete kromě seznamu vycházejících titulů i subjektivní dojmy a postřehy k vybraným knihám.

První jarní novinkou, která mne zaujala, je fantasy La Belle Sauvage, první díl série Kniha prachu od Philipa Pullmana. S tvorbou spisovatele Pullmana jsem se seznámila již v dětství, když mi rodiče darovali k Vánocům jeho steampunkově laděnou novelu Hodinový strojek. Mnohem známější je však série Jeho temné esence, jejíž první díl – Zlatý kompas – se dočkal filmového zpracování. Děj knihy La Belle Sauvage, kterou vydalo nakladatelství Argo, se odehrává právě několik let před slavným románem, pro čtenáře jde tedy o zajímavý exkurz do historického pozadí jeho děje.

Na stále neutuchající vlnu zájmu o problematiku holokaustu a koncentračních táborů navazuje román Mapa kostí od Jane Yolen. Děj knihy se odehrává v Polsku roku 1942 a jeho hlavními hrdiny jsou dvojčata, která se při útěku před nacistickým běsněním ocitají v koncentračním táboře. Autorka se soustředila převážně na líčení psychologického dramatu, kdy se silné sourozenecké pouto stává v prostředí smrti a beznaděje spíše přítěží. Ačkoli mne množství románů o holokaustu, které v současné době vychází, spíše odrazuje od jejich čtení, titul Mapa kostí mne zaujal tím, že se nesoustředí na události, ale na psychologii hlavních postav. Knihu vydalo nakladatelství Moba.

Dva zajímavé historické jevy, konkrétně legendu o sv. Janu Nepomuckém a období normalizace, kombinuje kniha Pavola Rankova Legenda o jazyku s podtitulem Nepomucký 1972. Hlavním hrdinou příběhu slovenského spisovatele je Tomáš Dobrotka, jehož rodina se přistěhovala do Prahy ze slovenského hornického městečka. Tomáš studuje na filosofické fakultě a kromě středověkých teologických sporů a bigbítu jej velmi zajímá legenda o v Evropě nejslavnějším českém světci Janu Nepomuckém. Zajímá jej, zda se ve zlatém relikviáři ve Svatovítském chrámu doopravdy nachází jazyk tohoto světce. Jeho pátrání je však sledováno…
Jakožto čtenářka, kterou zajímají dějiny v celé jejich šíři, nemohu tuto knihu nakladatelství Host vynechat. Mám v oblibě knihy, kombinující velké historické události či procesy s osobními příběhy „malých“ jednotlivců, které do dějin vnášejí subjektivní pohled.

Rozporuplné pocity mám z knihy Deník šílené markraběnky od Zity Pallavicini, kterou vydalo nakladatelství Garamond. Vážně uvažuji o tom, že si knihu přečtu kvůli zajímavé anotaci, která slibuje historický exkurz do rodiny autorky, jež pochází ze slavných šlechtických rodů. Na druhou stranu mne lehce odrazuje název titulu, poukazující spíše na to, že kniha je biografií a o líčení dějin autorčiny rodiny jde spíše okrajově. Pokud mi to čas a stále se prodlužující seznam „To si rozhodně musím přečíst“ dovolí, zkusím v nejbližší době zjistit, jak se věci mají. 🙂

Rodičům dětí mladšího školního věku doporučuji nevynechat knihu Příběhostroj Reného Nekudy, kterou vydalo nakladatelství Labyrint. V knize mohou děti využít vlastní fantazie k tvorbě originálních příběhů, ve kterých se postavy setkávají v neobvyklých situacích. Součástí knihy je „generátor příběhů“. Malí čtenáři si během vyprávění losují postavy, předměty či situace, umístěné v rozích každé strany. Kromě toho, že je kniha zábavnou alternativou ke klasickým příběhům pro děti, rozvíjí čtenářskou gramotnost, fantazii a vypravěčské schopnosti. Aby si knihu užily děti různého věku, jsou úkoly a hry rozděleny do čtyř úrovní. Kreativní děti jistě potěší, že do knihy je povoleno psát, lepit i kreslit.

Zdroj ilustrací: https://www.velkyctvrtek.cz/

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.