Reportáž: 28. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě (5. a 6. 10. 2018)

Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě je akce, jejíž historie sahá až do roku 1991, kdy Markéta Hejkalová začala tuto literární záležitost organizovat. Letošní 28. ročník se konal ve dnech 5. a 6. října 2018 v Kulturním domě Ostrov v Havlíčkově Brodě. Jako obvykle návštěvníkům nabídl nejen množství knižních novinek a bestsellerů od nejrůznějších nakladatelů (od těch menších i velkých), ale účastníci se mohli rovněž seznámit i s nabídkou několika antikvariátů, pokochat se výtvory přítomných umělců anebo se zúčastnit setkání s různými autory.

Mezi zúčastněnými autory se objevili i tací, které bychom mohli označit za literární matadory Podzimního knižního veletrhu. Patřili k nim například Ivan Kraus, Jiří Žáček, Radim Uzel, Zdeněk Svěrák či Michal Viewegh. Martin Hilský tradičně čtenářům představil Shakespeara, překladem jehož děl se zabývá. Tentokrát dorazil s přednáškou na téma Shakespearovy ruské námluvy. Velký ohlas čtenářů zaznamenala Alena Mornštajnová, autorka knihy Hana, jež je (alespoň co mohu soudit dle povyku, který sleduji na sociálních sítích) jednou z nejúspěšnějších knižních novinek tohoto roku. Kniha popisuje osudy tří žen za druhé světové války, a ačkoli působí zpočátku spíše ponurým dojmem, je především o naději.

Zajímavým projektem, prezentovaným v rámci veletrhu, je autorské nakladatelství Martina Sodomky. Martin Sodomka se léta živí tvorbou reklamní grafiky (je majitelem grafického studia ve Svitavách). Mimo to ale vydává řadu nádherně ilustrovaných knih pro děti s technickou tematikou. Knihy nejen sám píše, ale rovněž ilustrace jsou jeho autorským dílem. Jak sám říká, představuje dětem technické problémy jako rovnocenným partnerům, tedy vysvětluje věci detailně, ale s přihlédnutím k věku cílových čtenářů. Jeho publikace (například Jak si postavit auto, Jak postavit železnici, Jak si postavit letadlo atd.) jsou úspěšné nejen na českém trhu, ale rovněž i v zahraničí. 

Kromě klasických nakladatelů se na veletrhu objevili vystavovatelé, jejichž činnost sice není ryze nakladatelská, ale s knižní kulturou a literaturou úzce souvisí. Marie Brožová s manželem již tradičně představili svůj projekt Obhajoba pastelky, kterým se snaží veřejnosti ukázat, že i pastelky mají své nezastupitelné místo mezi výtvarnými médii. Tvorba této autorky je typicky ilustrátorská, což vystavovatelé doložili nabídkou knih, pohledů, kalendářů, sešitů atd. S knižní kulturou (a lidovou slovesností) souvisela prezentace firmy Hyperion, která nabízí originální loutky z tvrdé knihařské lepenky. Loutky firma dodává ve formě setů k známým českým pohádkám, v nabídce mají i kompletní divadla a hry s loutkářskou scénou.

Antikvariát MLHA nabídl kromě knih, gramofonových desek a dalšího antikvárního zboží také produkci přidruženého nakladatelství MLHOVINA. Oba tyto podniky má na svědomí spisovatel Saša Gr., mimo jiné autor úspěšné humoristické knížky Matoucí encyklopedie. Kromě ní nakladatelství představilo regionální novinku – znovu vydanou sbírku sto dvacet let starých povídek Na otecké půdě od Karla Zattyho, která se váže k oblasti Žďárských vrchů. Návštěvníky také zaujal velkoformátový kalendář Sochy Michala Olšiaka 2019, který obsahuje fotografie děl velmi oblíbeného sochaře z Vysočiny. Z jiného soudku je erotická novela Klínění básníka Radka Lehkoživa. Tuto knihu doplnili nádhernými uměleckými akty herec Hynek Čermák se svou manželkou. Jak o této knize řekl Jan Nejedlý na stanici Vltava, kniha dokazuje, že i malé nakladatelství s nevelkou produkcí si může troufnout na graficky náročnou publikaci.

Na 28. Podzimním knižním veletrhu si přišli na své jak čtenáři beletrie, tak fanoušci literatury faktu či například komiksů. U stánku nakladatelství MatfyzPress mne zaujala kniha Stopařův průvodce Galaxií a věda, která čtenářům dokazuje, že i věda dokáže být zábavná. Nakladatelství Karolinum zase potěšilo fanoušky českých dějin svou bohatou produkcí odborných knih z tohoto oboru. Představilo i novinku Dějiny českých zemí od Jaroslava Pánka a kolektivu.

Následující ročník Podzimního knižního veletrhu se bude konat 11. a 12. října 2019 a ponese se v duchu motta Zločiny a tresty.

Fotografie v článku, které jsou dílem Veroniky Trochtové a Ondřeje Rázla, byly použity s laskavým svolením Markéty Hejkalové. Kompletní fotogalerii k veletrhu si můžete prohlédnout na této adrese.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.