Knižní tip: Vzpomínka z dětství Leonarda da Vinci (Sigmund Freud)

Dnešním tipem na knihu je titul, který vás zavede do temných vod psychoanalýzy. Jeho autorem je samotný zakladatel této psychologické disciplíny – Sigmund Freud. Ačkoli čtenáři znají spíše jeho kultovní publikaci Výklad snů, podstatně drobnější studie Vzpomínka z dětství Leonarda da Vinci by rozhodně neměla být zapomenuta. A to ať již pro to, že se věnuje psychoanalýze jednoho z největších umělců a vědců všech dob, nebo proto, že svou délkou a střídmostí k odborným termínům je vhodná i pro laické čtenáře.

Freud ve své studii poznamenává, že „Chce-li pokus o životopis proniknout ke skutečnému porozumění duševnímu životu svého hrdiny, nesmí se vyhýbat výkladu sexuální činnosti, pohlavní zvláštnosti toho, koho zkoumá, jak se to pohříchu děje ve většině životopisů buď z diskrétnosti nebo z nemístného studu.“ V knize je pozornost věnována primárně konkrétní vzpomínce z dětství umělce, kterou vylíčil v jednom ze svých vědeckých spisů. Vzpomínka má pocházet z doby, kdy byl da Vinci ještě v kolébce. Sám Leonardo ji popisuje následovně: „[…] přiletěl sup, otevřel mi ústa ocasem a mnohokráte mi svůj ocas vrazil mezi mé rty.“. Freud se následně zabývá obsahem této „falické“ vzpomínky (psychoanalytik ji hodnotí jako fantazii), přičemž přitom rozebírá původ Leonardovy posedlosti vědou a uměním.

Knihu Vzpomínka z dětství Leonarda da Vinci doporučuji těm, kteří se chtějí seznámit s dílem Sigmunda Freuda, ale nechtějí se zatím pouštět do složitých psychoanalytických výkladů. Zajímavé informace ocení i fanoušci umění (interesantní jsou poznatky, týkající se rozboru děl Leonarda da Vinci) či prostě ti, kteří se rádi šťourají v osobních životech slavných osobností. 🙂

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.