Recenze: Poslední bourbon (Bohuslav Vaněk-Úvalský)

„Hubotřasný román“ Bohuslava Vaňka-Úvalského popisuje osudy mladého vydavatele poezie, který dospěl až na finanční dno, nikoli však na dno svých sil.

Bohuslav Vaněk-Úvalský je český básník, prozaik, editor a redaktor. Přídomek Úvalský odkazuje na osobu spisovatelova děda, který se přátelil s Jaroslavem Haškem. Vaňkovým literárním debutem byla básnická sbírka Nářez brouků na palouku, kterou ve svém Krásném nakladatelství vydal roku 1994. O dva roky později spatřil světlo literárního světa „hubotřasný román“ Poslední bourbon, jenž byl roku 2018 vydán již v pátém vydání. Z dalších Úvalského próz jmenujme například absurdní román o totalitním Československu Brambora byla pomeranč mého dětství a knihu Ženy, Havel, hygiena, jež byla přeložena do polštiny.

Román Poslední bourbon vznikal převážně v pražské MHD, kterou autor přepravoval produkci svého Krásného nakladatelství ke knihkupcům. Rytmus textu byl ovlivněn délkou jednotlivých jízd a jeho ironie plynula ze setkání s knihkupci, kterým se spisovatel snažil své knihy nabízet. Všechny postavy v knize jsou inspirovány reálnými lidmi, jejichž jednání pochopitelně zkreslila umělecká licence.

Poslední páté vydání románu je výsledkem dlouhé práce a několika verzí. Například vydání z roku 2000 (nakladatelství Petrov) bylo tvořeno textem, přepsaným do uhlazenější podoby, což se ukázalo jako chybný tah (dle autorových slov tím ztratil román na lehkosti a prostořekosti a rozezlil čtenáře, kteří četli předcházející verzi románu, jež tímto handicapem netrpěla). Verze z roku 2018 je „upgradovaným“ původním textem.

Jelikož jsem ve světě nakladatelů ukotvena skrze svého muže, již jsem si vyslechla několik autentických příběhů o vydavatelích české poezie a o jejich těžkém životním údělu, v němž se snoubí trvalý nedostatek financí s touhou vydávat knihy českých autorů. Jde o poměrně nevděčnou a ne zrovna výdělečnou činnost. Autor ve svém Posledním bourbonu velmi věrohodným (aby také ne, když jeho zážitky jsou založené na jeho vlastní zkušenosti) a vtipným způsobem vylíčil tyto útrapy produkcí malého nakladatele. Jeho zážitky s knihkupci, kterým se hlavní hrdina snaží se střídavým úspěchem prodat své knihy, jako by byly vystřižené ze scénky od Monty Pythonů.

Humor v textu obsažený je svižný, místy sarkastický a občas až absurdní. O autorově oblibě ve slovních hříčkách referují již názvy jednotlivých kapitol (Válka s loky, Světla vamp, Hříšný kanec, Limonádový Noe, Malá noční huba, Planeta po opici a podobně). Každá z těchto třiceti sedmi kapitol by mohla úspěšně fungovat jako samostatná povídka. Návrat k původnímu neuhlazenému stylu neokleštěnému o svérázný vtip hodnotím jako správnou volbu, která má potenciál pobavit čtenáře svým osobitým humorem, hojně okořeněným sarkasmem.

Knihu Poslední bourbon můžete zakoupit na tomto odkaze.

Ukázka z knihy Poslední bourbon:


O webu Bohuslav Vaněk-Úvalský & jeho knížky

Prodejní web knih českého spisovatele Bohuslava Vaňka-Úvalského má za cíl zprostředkovat kompletní knižní produkci tohoto autora čtenářům. V současné turbulentní a nekompromisní době je to zvlášť důležité.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *