Knižní tip s ukázkou: Na otecké půdě (Karel Zatty)

Život ve druhé polovině devatenáctého století nebyl zrovna jednoduchý a o málo úrodné oblasti Žďárských hor (dnešní Žďárské vrchy) to platí obzvláště. Prostí lidé se snažili zajistit si přežití a v tomto zápase se potýkali nejen s životními podmínkami, ale i s vrchností. Právě toto každodenní stýkání a potýkání zachytil ve své sbírce povídek Na otecké půdě, kterou vydalo roku 2018 nakladatelství Mlhovina, rodák z Heřmanova Městce, učitel a spisovatel Karel Josef Zákoutský, vystupující (mimo jiné) pod pseudonymem Karel Zatty.

Soubor krátkých próz, které autor označuje jako „obrázky ze Žďárských hor“, vyšel k devadesátiletému výročí posledního vydání titulu. Obsahuje třináct povídek z konce devatenáctého století, jež byly v době svého vzniku vydávány v různých časopisech. Poprvé vyšly povídky jako soubor v roce 1894 v Brně. Při nejnovější revizi textu ze strany nakladatele bylo s ohledem na oprávněný zájem již nežijícího autora zasahováno do textu jen minimálně, text byl tedy ponechán v co nejautentičtější podobě včetně dobových či krajových výrazů a některých jazykových zvláštností. Díky tomu si může čtenář vychutnat původní atmosféru a stylistickou bohatost díla.

Autor ve svých „obrázcích“ vykreslil atmosféru dobové reality na pozadí podstatných dějů české historie, zmiňuje například bitvu u Sadové (1866). Středem jeho zájmu je však život obyčejného venkovského člověka, který vykresluje jako velmi obtížný a v jistých aspektech až drastický. Stylem vyprávění se Zattyho povídky podobají Nerudovým Povídkám malostranským, ovšem Zatty dává ve větší míře průchod tragickým tónům života svých postav.

Knihu můžete zakoupit například v internetovém knihkupectví Kosmas.

Více informací k titulu naleznete na stránkách nakladatelství Mlhovina.

 

Ukázka

Na_otecke_pude_ukazka

 


O nakladatelství

Nakladatelství MLHOVINA vzniklo roku 2016. Zaměřuje se především na vydávání knih z oblasti literatury faktu, publikací pro děti a mládež a regionální literatury. Podporuje původní českou básnickou i beletristickou tvorbu.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.