Bonjour, Monsieur Gauguin. Čeští umělci v Bretani 1850-1950

Již od 16. listopadu 2018 máte možnost navštívit výstavu Bonjour, Monsieur Gauguin: Čeští umělci v Bretani 1850-1950, která trvá až do 17. března 2019. Výstava je umístěna v paláci Kinských na Staroměstském náměstí.

Jan Zrzavý: Přístav v Bretagni / Ploumanac’h (1930), olej na plátně

Ústředním tématem výstavy je Bretaň, respektive vliv této lokality na umělecká díla českých i zahraničních malířů. Bretaň se na přelomu 19. a 20. století stala díky pontavenské škole centrem moderního umění. Sjížděli se sem nejprogresivnější malíři své doby, mezi nimi i umělci českého původu, z nichž někteří se tam na čas usadili. Výstava mapuje právě přítomnost těchto českých umělců v Bretani v období let 1850 a 1950, přičemž hodnotí, jak zachycovali bretaňskou drsnou krajinu či jiné pro tuto lokalitu tradiční motivy. Dále výstava analyzuje vliv pontavenské školy na tvorbu českých umělců či naopak jedinečnost jejich motivů.

Jaroslav Čermák: Vzpomínka na Roscoff (1873), olej na plátně

Prostřednictvím výstavy si můžete prohlédnout díla Jaroslava Čermáka, Antonína Chittussiho, Alfonse Muchy, Josefa Čapka, Františka Kupky, Jana Zrzavého, Aléna Diviše, malířky Toyen či Jana Křížka. Díla českých malířů jsou doplněna o obrazy zahraničních umělců (Paula Gauguina, Paula Sérusiera a Émila Bernarda), aby měl divák možnost srovnání.

Toyen: Všechny živly (1950), olej na plátně

Kurátorkami výstavy jsou Anna Pravdová a Kristýna Hochmuth, které jsou společně s Philippem Le Stumem zároveň autory publikace Bonjour, Monsieur Gauguin. Čeští umělci v Bretani (1850-1950).

Alfons Mucha: Na břehu (kolem 1900), akvarel na papíře

Další podrobnosti o výstavě, včetně otevírací doby a cen vstupného, naleznete na stránkách Národní galerie v Praze.

Antonín Chittussi: Pobřeží (1885), olej na plátně

 

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.