Knižní tip: Klínění (Radek Lehkoživ; Hynek Čermák a Veronika Čermák Macková)

Autorem novely Klínění, kterou vydalo roku 2018 nakladatelství MLHOVINA, je český básník a spisovatel Radek Lehkoživ. Ačkoli jste o Radkovi možná ještě neslyšeli, jde o největšího českého básníka. Měří totiž přes dva metry. Jeho příjmení není ironickým uměleckým pseudonymem, ale skutečným občanským jménem. Jak lze však z jeho básní i nově vycházející novely pochopit, Lehkoživ má navzdory svému jménu těžký život.

Novelu doplnil uměleckými akty český herec a režisér Hynek Čermák, známý například z celovečerního snímku Po strništi bos anebo z televizních seriálů Až po uši a Cirkus Bukowsky. Na fotografiích spolupracovala rovněž jeho manželka Veronika Čermák Macková, divadelní, televizní a filmová herečka.

Působivá novela plná erotiky i vnitřních dilemat ženatého muže středního věku je vůbec první vydanou prózou známého básníka Radka Lehkoživa. V nevelkém, ale o to silnějším příběhu, sledujeme vnitřní život otce rodiny, básníka a pijana v jedné osobě, kterému nečekaně zkomplikují život erotické zálety. Knížka odkrývá hrdinovo rozporuplné pojetí lásky a strádání vyplývající z protichůdných tužeb po lásce, dobrodružství i klidu „u rodinného krbu“. Ačkoli na první přečtení působí příběh autobiograficky, dle autorových slov jde o pouhou fikci.

 

O autorovi

Český básník a spisovatel Radek Lehkoživ se narodil 6. 5. 1975 v Kroměříži, kde absolvoval tamní gymnázium. Poté vystudoval obor husitská teologie na HTF UK. Se svou ženou a třemi dětmi žije v Praze. Vystřídal mnoho zaměstnání, v současné době pracuje jako veřejný opatrovník. Kromě četných časopiseckých příspěvků je autorem básnických sbírek Teatrálium (2005), Příšeří se (2009), Tanga (2013), A mrdne-li mi (2015). V roce 2017 vydal Výtok z básnického díla, který obsahuje vybrané texty z doposud vydaných sbírek s přídavkem nových básní z let 2015-2017.

Více o Radku Lehkoživovi se můžete dozvědět v reportáži Davida Vondráčka, kterou si můžete pustit na tomto odkaze.

 

Ukázka z knihy

 

Knihu si můžete zakoupit na internetovém knihkupectví Kosmas.

 


O nakladatelství

Nakladatelství MLHOVINA vzniklo roku 2016. Zaměřuje se především na vydávání knih z oblasti literatury faktu, publikací pro děti a mládež a regionální literatury. Podporuje původní českou básnickou i beletristickou tvorbu.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.