Tip na vánoční dárek: Velkoformátové encyklopedie

Od doby, kdy byla vydána velkoformátová encyklopedie Mapy, roztrhl se s tímto konceptem pomyslný pytel. Není se co divit – encyklopedie s velkými, celostránkovými a detailními ilustracemi umožňují podrobně si prohlédnout objekt, který zobrazují. Pro dospělé jde nejen o skvělý dárek pro jejich potomky, ale i o výjimečnou ukázku práce světoznámých ilustrátorů. Jednoduše řečeno – velkoformátové encyklopedie těší jak děti, tak již odrostlé čtenáře.

Nakladatelství Albatros přišlo rovnou s celou edicí těchto encyklopedií. Knižní řada nese název Račte vstoupit do muzea a zahrnuje (zatím) tituly Animalium (Jenny Broomová)Botanicum (Kathy Willisová)Dinosaurium (Lily Murrayová) a Příběh života: Evoluce (Fiona Munroová, Ruth Symonsová). Publikace Animalium, Botanicum a Příběh života: Evoluce jsou originální tím, že ilustrace zvířat a rostlin sestavují do jakýchsi koláží. Katie Scottová, která tituly ilustrovala, dokáže efektně vystihnout detaily zobrazovaných objektů svou realistickou kresbou. Zároveň dokáže i objekty různých druhů, tvarů a barev sjednotit takovým způsobem, že výsledná koláž působí harmonicky. Kniha Dinosaurium je jako stvořená pro děti, které právě přišly do věku „dinosaurománie“. Celostránková zobrazení různých druhů těchto druhohorních plazů jim umožní dopodrobna si prohlédnout stavbu těla obřích plazů a jejich pravděpodobnou podobu.

Atlas Mapy (Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński) od nakladatelství Host je jakousi geografickou variantou na známou hru Kde je Waldo? Velké ilustrace jednotlivých částí zemského povrchu jsou pokryty množstvím malých ilustrací objektů, které jsou pro danou lokalitu typické. Díky tomuto konceptu mohou rodiče se svými dětmi s knihou pracovat jako se zábavnou didaktickou pomůckou, která jejich ratolesti nenásilnou formou naučí poznávat svět. Množství ilustrací znamená, že děti při každém otevření atlasu nacházejí nové a nové kontexty.

Stejné nakladatelství přivedlo na český knižní trh publikaci Pod zemí, pod vodou. Zatímco Mapy detailně zkoumají povrch naší planety, kniha Pod zemí, pod vodou (Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński) zavede čtenáře pod něj do míst, kde se nacházejí ropovody, dinosauří kostry, podzemní živočichové, uhlí a nakonec i zemské jádro. Nově vydanou knihou nakladatelství Host je titul Čí je to kostra? (Henri Cap, Raphael Martin, Reanud Vigourt). Kniha ukazuje čtenářům, co se nachází pod kůží člověka i jiných živočichů. Pomocí vyklápěcích okének umožňuje doslova nahlédnout pod kůži a zjistit, že živočichové jsou variabilní nejen svým vzhledem, ale i svou kostrou.

Kniha Včely (Piotr Socha) nakladatelství Slovart odtajňuje čtenářům svět včelích společenství. Ukazuje nejen to, jak včely vypadají, jaká je stavba jejich těl a jak žijí ve svých úlech, ale zprostředkovává i zajímavé informace o chování tohoto sociálního hmyzu (příkladem mohou být včelí tance, termoregulační chování a podobně). Pro ty, které zajímá spíše svět rostlin, připravilo nakladatelství publikaci Stromy (Piotr Socha, Wojciech Grajkowski), která se zabývá překvapivě bohatým životem velikánům rostlinné říše. Obě tyto knihy mají environmentální podtext, díky kterému se hodí i do předškolního vzdělávání a jako didaktická pomůcka pro děti mladšího školního věku.

Zatím jsme se věnovali spíše říším živočichů a rostlin. Zkrátka nepřijdou však ani nadšenci do historie. Nakladatelství Kniha Zlín přispělo do „klubu“ velkoformátových encyklopedií titulem Cesta časem (Peter Goes), která provede čtenáře historií od velkého třesku až po současnost. Věnuje se hlavně velkým historickým epochám a událostem, které čtenářům umožní udělat si přehled o toku dějin.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *