Knižní tip: Dějiny českých zemí (Jaroslav Pánek, Oldřich Tůma a kolektiv)

Studenti historie to nemají jednoduché. Při učení se na souborné zkoušky z epoch dějin zemí Koruny české musí pro získání všeobecného přehledu buď načíst zatím jediný komplexní soubor syntéz, shrnující české dějiny (mluvím samozřejmě o monumentální řadě Dějiny zemí Koruny české), nebo přebírat kvantum tematicky relevantní literatury a hledat kapitoly, které jsou pro ně přínosné.

Jelikož jsem historii vystudovala a právě tento problém poměrně často řešila, nemohla jsem si nechat ujít syntézu Dějiny českých zemí od Jaroslava Pánka, Oldřicha Tůmy a kolektivu dalších autorů, kteří pod záštitou nakladatelství Karolinum vydali stručný (tedy v rámci možností) přehled českých dějin od pravěku až po rok 2004. Knihu jsem zahlédla na Podzimním knižním veletrhu a po chvíli váhání, jestli tento titul, nebo knihu Z dějin české každodennosti, jsem si koupila právě přehled našich dějin.

Tento titul vychází roku 2018 již ve druhém vydání, přičemž byl doplněn bohatý obrazový doprovod, šestnáct map zachycujících územní vývoj českých zemí a nová kapitola, věnovaná událostem v období let 1993 a 2004. Knihu zpracoval kolektiv odborníků z Historického ústavu a z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR. Text je koncipován tak, aby čtenářům poskytoval základní penzum znalostí o minulosti českého státu se zahrnutím evropského kontextu.

Na knihu si již brzy budete moci přečíst recenzi.

 

 

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *