Ukázka z knihy Obchodník s nocí (Básník Ticho)

Kniha Obchodník s nocí, kterou vydalo v elektronické podobě roku 2018 ostravské nakladatelství a kulturní revue Protimluv, je remakem titulu z roku 2009 a 2011. Autorem knihy je Básník Ticho. Básník Ticho (vl. jménem František Frances) vystřídal mnohá zaměstnání, pracoval na železnici, jako zahradník, knihař, redaktor aj. Píše verše i prózu, také maluje a kreslí. Studie a kritiky psal pro časopisy Babylon, A2 a Tvar. Publikoval v Revolver Revue, Babylonu, Protimluvu, Psím vínu, A2, Tvaru, Souvislostech. Je autorem knih Básník Ticho (básně, 2000), Artcore (prózy, 2003), Pramínek bajtů (technoepos, Theo 2006, in 7edm), Růže pro Miladu (básnický román, pod názvem Squatt 2004, Concordia 2008), Obchodník s Nocí, narcis a netopýr (básnický román, 2009), výbor básní Malá kniha noci(2012 a Skoba 2014), Neuroromance (cyberpunkový román, Pravěk 2014), Play off (básně, Protimluv 2015), Obchodník s nocí (e-kniha, Protimluv 2018).

 

Anotace

Kniha, která změnila budoucnosti noci. Obchodník s nocí je novým zpracováním a elektronickou podobou knihy vydané původně pod názvem Obchodník s nocí, narcis a netopýr (2009). Básník Ticho přepracoval příběh Viktora Drozda, proroka začátečníka, do e-trilogie, která se skládá z částí Satori, Sarajevo, tvá láska a Narcis a netopýr: Všechny barvy noci. Jde o pietu za oběti rozpadu Jugoslávie i interaktivní bedekr „P.S.T. prostoru společného ticha“ a zároveň o nekonečný příběh pro dospělé, v němž čtenář spoluvytváří dějový význam. 

Autor vystupuje proti násilí, aroganci, xenofobnímu nacionalismu i povrchnosti; doslova se pere se čtenářem i za čtenáře kvůli lásce a pochopení. Závěr díla napsaný už v roce 2009 předpověděl budoucí atmosféru druhé dekády nového tisíciletí s velmi přesnými detaily. Čas možná setřel moment překvapení, ale neubral dílu uměleckou razanci a „záhadologický“ přesah. Básník Ticho znovu navštívil místa vyprávění a básnický příběh vypravěčsky rozvedl do epické šíře a realističtějšího rámce; kniha je rovněž – jeho slovy – „emiterním sémantickým polem nazvaným tichosoft“.

 

Ukázka

obchodnik-s-noci-auto_preview

 

Dva lidi z Tuzly(s.387-390)

 

Elektronickou knihu Obchodník s nocí můžete zakoupit v e-shopu distributora Kosmas.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *