Matoucí encyklopedie (Saša Gr.)

Kniha Matoucí encyklopedie českého autora poezie a humoristické prózy Saši Gr. možná některým čtenářům připomene Říhovu Dětskou encyklopedii, která byla populární především za minulého režimu. Tuto knihu pro děti a mládež Matoucí encyklopedie napodobuje vizuálním konceptem (grafickou úpravou obálky, členěním textu i písmeny v horních rozích jednotlivých listů) – text knihy je již svérázně osobitý a často explicitní, takže zaujme spíše dospělé čtenáře.

Text je členěn do abecedně seřazených hesel, podobně jako tomu bývá u klasických encyklopedií. Každému heslu je věnovaná samostatná stránka a ilustrace (knihu ilustroval slovenský umělec Juraj Bocian), která často inteligentně dokončuje vtip, který autor v textu pouze nastínil. Náměty pro hesla netvoří nějaký tematický celek, jde tedy o jakýsi soubor humoristických sloupků, které na sebe často odkazují.

Matoucí encyklopedie vznikala postupně po mnoho let. Původně chtěl autor vytvořit v rámci žánru seriozní knihu pro děti, podle svých vlastních slov však zjistil, že se neudrží a že každé heslo nakonec sklouzne ke vtipu nebo ironii. Nakonec tedy rezignoval na žánr dětské literatury a pustil se do humoristické prózy pro odrostlejší čtenáře. Koncept knihy několikrát vylepšoval, často se k jednotlivým heslům vracel a přidával k nim vtipy a nové kontexty. Z těchto úprav roku 2016 vykrystalizovala konečná verze textu, který vydalo nakladatelství MLHOVINA.

Saša Gr. se neleká politických konotací (coby příklad uveďme heslo Býk, ve kterém autor píše, že „Býk nemá moc rád červenou barvu, což je divné, protože komunisté mají rádi červenou barvu a přitom mezi nimi je hodně volů.“), často jmenuje konkrétní české politiky a jiné veřejně známé osobnosti. Podobným „pícháním do vosího hnízda“ jsou kapitoly, ve kterých si autor dělá legraci z kontroverzních témat, jako jsou vegetariánství, feminismus, náboženství nebo globální oteplování. Záměrem je občasné naivní vyznění autorova slohu či opakování určitých „topoi“ (například „Je to pěkné, protože je to hezké.“).

Některá hesla jsou poněkud explicitnějšího ražení (například heslo Vánoce, ve kterém autor připomíná, že o Vánocích si také „[…] můžeme ozdobit stromeček a pověsit si na něj koule, pokud nějaké máme.“), ale nejčastěji se autor vyžívá v sofistikovaných slovních hříčkách a vtipných významových „oslích můstcích“. Tak třeba u hesla Vegetarián konstatuje, že někteří vegetariáni jsou sice umírnění a jedí mléčné výrobky a bílé maso, zároveň však upozorňuje, že obchod s bílým masem je trestný čin. U hesla Nehoda zase Saša Gr. uvádí, že proti některým nehodám existují různé ochranné pomůcky, přičemž odkazuje na hesla Guma a Těhotenství.

Kniha Matoucí encyklopedie potěší hlavně čtenáře se smyslem pro sofistikovaný humor (občas je třeba aplikovat i smysl pro humor černý). Saša Gr. se ve své knize opírá především o neprvoplánové slovní hříčky a překvapivé kontexty, které opatřují jeho text přidanou hodnotou.

 

 

Knihu můžete zakoupit v internetovém knihkupectví Kosmas, popřípadě v e-shopu antikvariátu MLHA, který provozuje autor knihy.

 


O nakladatelství

Nakladatelství MLHOVINA vzniklo roku 2016. Zaměřuje se především na vydávání knih z oblasti literatury faktu, publikací pro děti a mládež a regionální literatury. Podporuje původní českou básnickou i beletristickou tvorbu.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.